Bayanların Beğeneceği En Güzel Klasik Avize Modelleri

Evinizi klasik mobilyalar ile döşemiş iseniz klasik avizeler de şarttır. Çünkü mobilyaları tamamlayan en önemli unsurlardan biri de avizelerdir. İsterseniz salon için isterseniz de çocuk odası olsun avize olmadan odada bir boşluk oluşacaktır. Çünkü bomboş olan tavanda tek süs zaten avizedir. O yüzden boşluğu çokça hissedilir. Yine aynı sebepten avize bir evde ilk dikkat çeken eşyalardan biridir. Bu yüzden avize seçimi çok önemlidir.

klasik avize modelleri

Avize Seçimi

Avize seçimi yaparken ilk dikkat edeceğiniz şey avizenin kullanılacağı ortamdır. Salon ve oturma odası avizesi arasında çok büyük fark vardır mesela.

İkinci en önemli husus ise o ortamda oluşturulan havadır. Mesela modern bir salonunuz varsa daha çok geometrik şekilleri olan, keskin hatlar içeren bir avize tercih ederken, klasik salonda ise yuvarlak hatlar içeren desenlere ve taşlara sahip olan bir avize tercih etmelisiniz. Iste bu yüzden avize bir evde en son alınması gereken şeydir. Mobilyalar, halılar, perdeler hepsi tamam olunca avize seçimi zaten belli sınırlar içerisinde kalacaktır. Sınırsız avize seçeneği de olunca gönlünüzden geçen avizeyi kolaylıkla bulabileceğinize inanıyorum.

Mobilya ve Avize Uyumu

Evinizde kullandığınız avizeler arasında bir bütünlük olmasına gerek yoktur. Önemli olan o avizenin bulunduğu mekanla bütünleşmesidir. Çünkü evdeki her oda ayrı bir dünyadır. Odalar arasında ya da avizeler arasında bütünlük sağlamanıza gerek yoktur. Mesela saray gibi klasik bir salon tercih ederken, modern bir oturma odası tercih edebilirsiniz. Hatta evin her yerinde aynı mobilyanın türevlerini kullanmak yerine farklılıkları tercih edin. Böylece eviniz daha dinamik ve göz alıcı olacaktır. Diğer türlü ise tekdüzelikten çıkmayacaktır. İşte bu değişimi avize seçimlerinize de yansıtmalısınız. Mesela salon ve koridor avizeleri genellikle birlikte seçilir. Tarz olarak bu iki mekan aynı ise mesela aynı halılar varsa doğru bir tercih. Ancak bu iki mekan bağımsız olarak tasarlandıysa buna hiç gerek yok, bağımsız avizeler seçebilirsiniz.

Şamdanlı klasik avize

Avize Modelleri

Avize modelleri öncelikle ev, ofis gibi ayrımlara daha sonra ise oda ayrımına göre şekillenir. Mesela mutfak avizesi bile başlı başına bir kategoridir. Bu yüzden avize modelleri bakarken öncelikle kategoriyi, daha sonra ise büyüklüğüne karar vermelisiniz.  Mesela mutfağa tek ampul yeterken, oturma odasına beş, salona ise çok daha fazla ampul içeren bir avize seçebilirsiniz.

Klasik Avize  Modelleri

Bu avizelerin en çok ait olduğu yer tabi ki salonlar. Ancak salon ve yatak odası takımlarının aynı tercih edildiği durumlarda klasik avizeler yatak odasında da sıklıkla yer alıyor.

Klasik avize modelleri genellikle kristal taşlar, mum ampuller, cam kollar, desenli ampul şapkaları ve daha pek çok detay yer alır. Aslında ilk bakışta klasik avizeler birbirinin aynısı gibidir. Farklılık yaratan ise avizede kullanılan ayrıntılardır.

fanuslu klasik avize modeli

Diğer Haberler