Modern Oturma Odaları İçin En Güzel Örnekler

İnsanların uyumak için kullandıkları yatak odalarından sonra, en fazla ziyaret ettikleri yer kuşkusuz oturma odalarıdır. Hem sakin, huzurlu hem canlı, iç açıcı kısaca oturma odasının karakteri neyse, içinde bulunana da onu yansıtır.

Odaya ilk adım atıldığında kişiye verdiği ambiyans ile odanın doğru dizayn edilip edilmediği, seçilen tarzın uygun olup olmadığı hemen anlaşılır. Bunun için herşeyin birbiriyle uyumlu olması ve güncel parçaların seçilmiş olması gerekir. Aksi halde oturma odası karışık ve göze hitap etmeyen sıkıcı bir ortama dönüşecektir.

barcelona yemek odası

Modern Tarz Oluşturmak

Oturma odasında modern tarz isteyenler için sade ve mobilya modasına uygun, abartı ve şatafattan uzak eşyalar tercih edilebilir.

Çift renkli veya tek rengin birkaç  tonu kullanılarak oluşturmuş oturma grubu, aynı renkte zarif bir kitaplık, ihtiyaca göre bu takıma uygun dolaplar ve aksesuarlar modern oturma odası tarzı benimseyenler için güzel bir seçim olabilir.

Oturma odasında sanatsal çizgiler görmek isteyenler için duvarlarda irili ufaklı tablolar, ufak desenli mobilya kumaşları ve ağaç görünümlü dolaplar da odada modern bir izlenim bırakacaktır.

Duvarların rengi ve zemin, mobilya seçiminde oldukça önemli ve belirleyicidir. Kapalı tonda duvarlar için açık renkte mobilyalar ve pastel tonlar için ise koyu renklerdeki  mobilyalar seçilebilir. Yine de vazgeçemeyeceğiniz bir mobilya seçtiğiniz zaman duvar kâğıtlarını istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

hayal yatak odası

Eşya Yerleşimi

Oturma odasında ağırlayacağınız misafirlerin gözünü dolduracak bir seçim yapmaya çalışırken odanızı mobilya ile doldurmamaya özen göstermelisiniz. Minimalist yaklaşıma benzer bomboş bırakmak da hoş göstermeyecektir. Küçük odalar için sadece gerekli eşyalar bulundurulup duvara monte raflar kullanılabilir veya minik çekmeceler  boşluklara serpiştirilebilir. Odanın ölçülerine göre eşya  durumu ayarlanabilir. Büyük oturma odaları için yemek odası mobilyaları birleştirilebilir, modern çizgilerle bezenmiş harika bir konsept oluşturulabilir.

Oturma odasını modernleştirmek için eşya seçimi kadar niteliği ve rengi de önemlidir. Keten veya pamuklu kumaşlar ile ahşap mobilyalar birleştirilebilir, kumaşlarda sade ve düz çizgiler veya ufak desenler hakim kılınabilir. Renk seçeneği olarak modernliğin ciddiyetinden uzaklaştıracak yumuşak renkler seçilebilir.

Ada jozefin

 

Diğer Haberler